Menu Close

Kiedy najlepiej jechać do Bośni i Hercegowiny? Przewodnik po porach roku

Kiedy najlepiej odwiedzić Bośnię i Hercegowinę? Kraj ten zachwyca pięknymi widokami i różnorodnymi atrakcjami przez cały rok. Każda pora roku ma swoje zalety i wady, dlatego warto dostosować termin podróży do swoich oczekiwań. Dowiedz się, kiedy warto przyjechać do Bośni, oraz poznaj odpowiedzi na popularne pytania: Czy w Bośni jest mroźna zima? Czy lato w Bośni i Hercegowinie jest upalne?

Pierwszy raz odwiedziliśmy ten kraj w styczniu, czyli zimą, wróciliśmy po niespałna roku w… grudniu. Tak więc pierwsze zapoznania z Bośnią mieliśmy zimowe, co zresztą bardzo dziwiło mieszkańców, którzy generalnie są bardzo ciepłolubni, a życie dla nich toczy się od kwietnia od września 😉 Zimą preferowana tempera w mieszkaniu dla nich to 26 stopni… No tak, zaczynamy od samych dygresji 😉 Przejdźmy do konkretów. Jaki klimat panuje w Bośni i Hercegowinie? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest taka prosta.

Bośnia i Hercegowina – kraj dwóch klimatów

Bośnia i Hercegowina charakteryzuje się różnorodnością klimatyczną, która wynika z jej podziału na dwie główne krainy geograficzne: Bośnię i Hercegowinę.

Klimat w Bośni

Większość obszaru Bośni znajduje się pod wpływem klimatu kontynentalnego. W regionach takich jak Sarajewo, Travnik czy Banja Luka zimy potrafią być mroźne, a śnieg często pokrywa krajobraz, zwłaszcza w górach, co sprzyja sportom zimowym. Wiosna przeważnie jest bardzo słoneczna i przychodzi szybko. Lata natomiast są upalne. Generalnie w Bośni zazwyczaj jest o kilka stopni cieplej niż w Polsce.

Klimat w Hercegowinie

Hercegowina, położona na południu kraju, jest znacznie cieplejsza. Tutaj dominuje klimat śródziemnomorski, zwłaszcza w dolinie Neretwy i na wybrzeżu w Neum. Zimy są łagodne, a lata bardzo gorące i suche, co sprzyja uprawom winorośli i fig. Co ciekawe, Mostar, główne miasto regionu, jest uznawany za najcieplejsze miejsce na całych Bałkanach – letnie temperatury często przekraczają tam 40°C.

Mostar zimą w styczniu

Styczeń w Mostarze, 15 stopni i słońce.

W tym samym czasie w Sarajevie było około 2 stopni i padał śnieg z deszczem, choć miejscowości te dzieli jedynie 80 km, ale dzielą je przede wszystkim wysokie góry. W praktyce jadąc z Sarajeva w pewnym momencie, po kilka zakrętach, nagle wjeżdzasz w zupełnie inną strefe klimatyczną – śródziemnomorską.

Kiedy w takim razie najlepiej jechać do Bośni?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czego oczekujemy po wyjeździe i jaki sposób spędzania czasu preferujemy, oraz na jakich atrakcjach głównie nam zależy. Krótko scharakteryzujemy zatem każdą z pór roku w tym kraju.

Wiosna w Bośni i Hercegowinie

Wiosna to jeden z najlepszych momentów na odwiedzenie Bośni i Hercegowiny. Oczywiście wiosna jest piękna wszędzie, nawet na śląsku, z którego pochodzimy😉 Ale gdy zobaczyliśmy Bośnię wiosną to po prostu brakło nam słów.

Od marca do maja górzyste krajobrazy tego kraju wypełniają się soczystą zielenią, jest niesamowicie malowniczo. Góry, takie jak Vlašić czy Prenj, zachęcają do trekkingu, oferując widoki na budzącą się do życia naturę. Temperatury są przyjemne – zazwyczaj wahają się od 15°C do 25°C. Od kwietnia w zasadzie mogą już pojawiać się gorące dni, ale porównując je z tym co dzieję się tu latem, wiosna to idealny czas na piesze wędrówki bez uciążliwego upału.

Niewątpliwą atrakcją Bośni i Hercegowiny są wodospady. Wiosna to świetny czas aby odwiedzić takie miejsca jak Jajce, gdzie woda w słynnych wodospadach Plivy nabiera wyjątkowej intensywności dzięki roztopom, czy na przykład wodospad Skakavac w pobliżu Sarajeva.

Jeśli już o Sarajevie mowa, to wiosna to także doskonała pora na wizytę w stolicy Bośni. Po zimowym smogu i mgłach nie ma już śladu, a przy mniejszej ilości turystów niż latem można spokojnie cieszyć się jego historią i atmosferą i zwiedzać to niezwykłe miasto bez żaru lejącego się z nieba.

Miłośnicy kultury i tradycji również znajdą coś dla siebie – wiosną w wielu miejscach organizowane są lokalne festiwale i targi, na których można spróbować regionalnych specjałów, takich jak świeże sery czy miód.

Ramsko Jezero, czyli Jezioro Ramskie, otoczone górami skąpanymi w świeżej, wiosennej zieleni, kusi swoim urokiem już w kwietniu.

Lato w Bośni i Hercegowinie

Nie jest na pewno zaskoczeniem, że lato w Bośni i Hercegowinie to czas intensywnego słońca i wysokich temperatur. W regionach śródziemnomorskich termometry nieustannie pokazują ponad 35°C, a w najcieplejszym mieście na Bałkanach, Mostarze, latem temperatury mogą przekroczyć nawet 40°C.
W Bośni, położonej w głębi kraju, lato również bywa gorące, przeważnie będzie tu nieco wyższa temperatura niż w Polsce, ale kilka stopni mniej niż w Hercegovinie.

W wysokich górach, takich jak Bjelašnica czy Vlašić, temperatury są bardziej umiarkowane, co sprzyja wędrówkom.

Ale lato to przede wszystkim idealny czas na relaks w nadmorskim Neum lub, co bardziej polecamy, kąpiel w krystalicznie czystych rzekach i jeziorach, takich jak jezioro Plivsko, Ramsko lub Jablanickie. To też świetna pora na rafting w kanionie Neretwy czy inne sporty wodne.

Jajce co zobaczyć
Jajce – przewodnik po mieście w Bośni, w którym odpoczniesz najbardziej

Ostatniego lata zapytaliśmy grupę, której byliśmy przewodnikami jakie miasto podobało im się najbardziej. Zwycięzcą zostało właśnie miasto Jajce. Podejrzewamy, że Mostar mógł przegrać z powodu niemiłosiernego upału. Ale to tym bardziej pokazało nam, że Jajce to miasto idealne, zwłaszcza latem. Tutaj po prostu jest gdzie odpocząć, gdzie się schłodzić....

Osobiście uważamy, że lato jest to nienajlepszy czas na zwiedzanie miast, takich jak Sarajewo czy Mostar, ale zdajemy sobie sprawę, że jest to subiektywna opinia. Latem jest po prostu bardzo gorąco i tłoczno. Natomiast jeśli chcecie zakosztować uroków nocnego życia to właśnie latem miasta nocą tętnią życiem. Mieszkańcy Bośni za dnia praktykują sjestę, natomiast letnie wieczory to czas kiedy odbywają się liczne imprezy, ludzie w każdym wieku żyją pełnią życia, przesiadując do północy w kawiarniach i restauracjach na świeżym powietrzu.

Jesień w Bośni i Hercegowinie

Jesień w Bośni i Hercegowinie to czas, kiedy krajobrazy zmieniają się w malownicze obrazy pełne złotych, czerwonych i brązowych odcieni. Szczególnie w regionach górskich i dolinach rzek, takich jak Neretwa, Vrbas czy Una, widoki zapierają dech w piersiach, a chłodniejsze powietrze sprawia, że spacery i wędrówki stają się jeszcze przyjemniejsze.

Wrzesień to z reguły bardzi ciepły miesiąc i sezon na świeże figi, mandarynki i winogrona, a także doskonałe wina produkowane w regionie Hercegowiny.

Październikowe temperatury oscylują między 12°C a 25°C, są idealne zarówno do aktywnego wypoczynku, jak i zwiedzania historycznych miast, takich jak Mostar czy Sarajewo, gdzie atmosfera staje się bardziej spokojna i refleksyjna po letnim zgiełku.

 

Kanion rzeki Vrbas Bośnia okolice Banja Luka
Odkryj uroki drogi przez kanion górskiej rzeki Vrbas

Tym razem wybraliśmy malowniczą trasę z Banja Luki przez Jajce, która prowadzi wzdłuż kanionu rzeki Vrbas. Odkrywając te zakątki Bośni, natrafiliśmy na ruiny dawnej fortecy Zvečaj oraz imponujący Kamienny Most.

Dzikie konie w Livnie Bośnia i Hercegowina
Dzikie konie w livnie czyli safari w Bośni i Hercegownie

W Bośni i Hercegowinie, w jednym z zaledwie trzech miejsc na świecie, możesz wybrać się na safari w poszukiwaniu dzikich koni. Szacuje się, że pośród malowniczych krajobrazów Livna żyje nawet 1000 koni na wolności.

Listopadowa pierzyna nad Bośnią

Natomiast listopad to już inna historia. W tym miesiącu w górzystej Bośni zaczyna być odczuwalna inwersja termiczna – zjawisko, w którym chłodne powietrze gromadzi się w dolinach, zatrzymując cieplejsze powietrze wyżej. Wyższe wysokości oferują spektakularne widoki i doskonałe warunki do górskich wędrówek, natomiast w dolinach atmosfera bywa ciężka z powodu wilgoci, mgły, a w Sarajewie także smogu. Zwiedzanie miast w tym okresie nie należy do najprzyjemniejszych – wyjątkiem jest Mostar i inne mniejsze miasteczka w Hercegowinie, gdzie, jak wspominaliśmy, słońce świeci niemal przez cały rok.

Zima w Bośni i Hercegowinie

Zimą górskie regiony Bośni, takie jak Jahorina, Bjelašnica czy Vlašić, przeważnie pokrywają się grubą warstwą śniegu, przyciągając miłośników sportów zimowych. Nie jest to zresztą zaskakujące – w końcu to tutaj odbyła się Zimowa Olimpiada w 1984 roku. Stoki narciarskie są mniej zatłoczone niż w Alpach, a ceny zdecydowanie bardziej przystępne, co sprawia, że Bośnia jest atrakcyjnym (chociaż wciąż mało popularnym) kierunkiem dla narciarzy i snowboardzistów. Nie wyobrażajcie sobie starych wyciągów i przestarzałej infrastruktury – ośrodki są nowoczesne i dobrze utrzymane. Na szczególną uwagę zasługuje Jahorina, która wyróżnia się świetnie rozbudowaną infrastrukturą i wielokilometrowymi trasami, choć jej ceny są też nieco wyższe niż w pozostałych bośniackich ośrodkach. Widoki z górskich szlaków zapierają dech w piersiach, szczególnie gdy słońce rozświetla ośnieżone szczyty. Jeśli lubicie tak jak my winterhiking to koniecznie zobaczcie też poniższe wpisy o zimowej odłonie Vlašića i Bjelašnicy.

Wieża telewizyjna Paljenik
Zimowe oblicze Bośni - wyprawa na Paljenik, najwyższy szyt pasma górskiego Vlašić

Vlašić – jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Bośni i Hercegowinie. Znane ze swoich tradycji pasterskich i zimowych atrakcji i przede wszystkim pięknych widoków. Nasza wyprawa miała na celu zdobycie szczytu Paljenik...

Bjelašnica zimą Bośnia i Hercegowina
Gdzie w góry zimą w okolicach Sarajeva? Nasze pierwsze wejście na piękną Bjelašnicę

Szukasz idealnego miejsca na zimowy trekking w Bośni i Hercegowinie? Bjelašnica, majestatyczna góra w pobliżu Sarajeva, to raj dla miłośników zimowych wędrówek. W naszym wpisie dzielimy się wrażeniami z pierwszego...

Jeśli chodzi o zwiedzanie miast zimą, to musimy ostrzec was przed Sarajewem. Owszem, również w tym okresie można tu spędzić fantastyczny czas, niestety jest jedno 'ale’ – smog. Bywa on prawdziwą zmorą, a wszystko zależy od pogody i kaprysów inwersji. Żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy.

Jeśli w sezonie na przykład przy okazji pobytu w Chorwacji byliście na popularnej jednodniowej wycieczce w Mostarze i Blagaju zapewne zaskoczą was zdjęcia zrobione w tych miejscach w styczniu, gdy na mostarskiej starówce brak turystów, a Stary Most służy mieszkańcom jako… po prostu most 😉 Natomiast w Blagaju poziom wody w Bunie jest tak wysoki, że w okolicznych tawernach jedynymi gośmi są kaczki 😉

Podsumowując, Bośnia i Hercegowina to kraj, który jest ciekawy o każdej porze roku – trzeba tylko wiedzieć, czego się spodziewać i jak dostosować plany do warunków.

Jeśli kochacie zwiedzanie bez tłumów, Bośnia z pewnością Was zachwyci. Większość atrakcji tego kraju wciąż pozostaje mało popularna, dzięki czemu możecie cieszyć się spokojem i autentyczną atmosferą. Pamiętajcie jednak, że w sezonie nawet tu zdarzają się wyjątki – takie jak Stary Most w Mostarze, który warto odwiedzić poza ścisłym sezonem, by w pełni docenić jego piękno bez tłumów turystów.

A na koniec, jesteśmy bardzo ciekawi Waszych doświadczeń! Jeśli mieliście już okazję odwiedzić Bośnię i Hercegowinę, dajcie znać, o jakiej porze roku się tu wybraliście i jakie były Wasze wrażenia. A może dopiero planujecie swoją podróż? Koniecznie podzielcie się swoimi pomysłami i pytaniami w komentarzach!

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze wpisy

Blog o bośni i hercegowinie

Boisz się rachunku grozy za internet w Bośni i Hercegownie? Sprawdź, jak korzystać z internetu bez roamingu, jaka karta SIM się opłaca i ile kosztuje lokalny pakiet danych.

Podróżując po Bośni i Hercegowinie, warto wiedzieć, jakie metody płatności są najwygodniejsze i najbardziej opłacalne. Kraj nie jest w strefie euro, a jego waluta – marka zamienna (konvertibilna marka, KM, BAM) – może wydawać się mało znana. Jak najlepiej płacić w Bośni i Hercegowinie? Czy można płacić kartą?

Wojna w Bośni i Hercegowinie zakończyła się prawie 30 lat temu, ale jej ślady są wciąż obecne – nie tylko w postaci dziur po kulach na budynkach, lecz także w mentalności ludzi. Nie w rozmowach codziennych, ale w drobnych gestach, w tym, jak ludzie organizują swoje życie