Blog Bośnia z bliska

Dwa ciekawe miejsca w okolicy Travnika, do których dojedziesz w 15 minut – Punkt widokowy Galica i pomnik Smrike

Galica - punkt widokowy nad Travnikiem

Udając się z Travnika w stronę Turbe, skręcamy w drogę R413a i jedziemy asfaltową, krętą trasą w górę. Gdy kończy się asfalt to znaczy, że jesteśmy na miejscu. Przed nami rozciąga się niesamowity widok. Jak ktoś trafnie napisał w komentarzu na Google: „Tu czujesz się prawdziwie wolny” – podpisujemy się pod tym, sprawdź sam, coś w tym jest. W pobliskiej chatce można kupić owczy ser, prosto od owiec, które pasą się kawałek wyżej. Vlašić słynie z prawdziwych owczych serów, a wokół panuje cisza i spokój. Zawsze, gdy tu jesteśmy, nie ma tłumów.

Docierając do punktu widokowego Galica masz trzy opcje:

  • Zaparkować auto i z tego miejsca rozpocząć treking. Trasa jest fantastyczna, idziesz przez cały czas rozkoszując się widokami. Droga prowadzi aż w okolice Gućej Gory. Po drodze mijamy owce, które zaprzyjaźniły się z osiołkami, a także schronisko. Wędrujemy w stronę Palenika i nagle okazuje się, że jesteśmy już na wysokości 1943 m n.p.m. Jeśli lubicie górskie wędrówki, serdecznie polecamy.
  • Jeśli masz wyższe auto, najlepiej z napędem 4×4, możesz pojechać szutrowymi drogami. Fanom off roadu to miejsce na pewno się spodoba.
  • Jeśli nie interesuje cię trekking ani off road, to chociaż wjedź autem do punktu widokowego Galica – warto!

Spomenik Smrike

Spomenik Smrike w okolicy Travnika

Zapomniane dzieło niegdyś znanego projektanta,  które miało upamiętaniać serbskich cywilów. Gdyby wzniesione zostało w innych okolicach miałoby szansę być często odwiedzanym zabytkiem.

Jadąc w drugą stronę, to znaczy w stronę Nowego Travnika, możesz odwiedzić bardzo małą popularną atrakcję jednak nie znaczy, że nieciekawą. Mijając skręt w lewo na Bučići, kawałek dalej skręcamy w prawo w kierunku małej tabliczki z napisem „Spomenik Smrike”.

Miejsce jest nieco zaniedbane. Jest kilka miejsc na zostawienie auta i podejście zarośniętymi schodkami kawałeczek wyżej, gdzie widzimy 12 kamiennych monolitów o wysokości ok 3-4 metrów. Budowano je przez ok 3 lata w latach 80. XX wieku. Pomniki te wzniesiono by upamiętnić 700 serbskich cywilów (serbskich – zapewne dlatego miejsce to zostało nieco zapomniane…), którzy zginęli w tym miejscu podczas brutalnej masakry dokonanej w sierpniu 1941 r. Projekt tych dzieł wykonał znany w tamtych czasach serbski projektant Bogdan Bogdanović, a miejscowi kamieniarze i rzeźbiarze pomagali mu w realizacji projektu.

W galerii widzicie zdjęcia wykonane przez nas osobiście. Jednak znaleźliśmy też archiwalne zdjęcia z tamtych czasów. Na jednym widać robocze szkice które wykonywał Bogdanović. Drugie przedstawia dzieci skaczące i bawiące się na kamiennych rzeźbach kompleksu. Bogdanović był znany z fotografowania dzieci bawiących się wokół swoich pomników, więc wysoce prawdopodobne, że to on wykonał osobiście to zdjęcie.

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze wpisy

Blog o bośni i hercegowinie

Boisz się rachunku grozy za internet w Bośni i Hercegownie? Sprawdź, jak korzystać z internetu bez roamingu, jaka karta SIM się opłaca i ile kosztuje lokalny pakiet danych.

Podróżując po Bośni i Hercegowinie, warto wiedzieć, jakie metody płatności są najwygodniejsze i najbardziej opłacalne. Kraj nie jest w strefie euro, a jego waluta – marka zamienna (konvertibilna marka, KM, BAM) – może wydawać się mało znana. Jak najlepiej płacić w Bośni i Hercegowinie? Czy można płacić kartą?

Wojna w Bośni i Hercegowinie zakończyła się prawie 30 lat temu, ale jej ślady są wciąż obecne – nie tylko w postaci dziur po kulach na budynkach, lecz także w mentalności ludzi. Nie w rozmowach codziennych, ale w drobnych gestach, w tym, jak ludzie organizują swoje życie