Jak najlepiej płacić w Bośni i Hercegowinie?

Podróżując po Bośni i Hercegowinie, warto wiedzieć, jakie metody płatności są najwygodniejsze i najbardziej opłacalne. Kraj nie jest w strefie euro, a jego waluta – marka zamienna (konvertibilna marka, KM, BAM) – może wydawać się mało znana.

Czy w Bośni można płacić kartą?

Mimo rosnącej popularności płatności bezgotówkowych, gotówka wciąż króluje w Bośni i Hercegowinie, zwłaszcza w małych miejscowościach, na bazarach, w taksówkach i w lokalnych restauracjach a także wielu mniejszych sklepach.

Jeśli na przykład chcesz skosztować lokalnego owczego sera, bez gotówki się na pewno nie obejdzie 😉

targ w travniku
Bazar w Travniku

W Sarajewie, Mostarze i innych większych miastach można bez problemu płacić kartą w większości hoteli, supermarketów i części restauracji. W zdecydowanej większości zapłacisz kartą na stacjach benzynowych.

Jeśli zastanawiasz się czy w danym miejscu będzie możliwość zapłacenia kartą to zastanów się czy w tego typu miejscu była możliwość płatności kartą w Polsce 15 lat temu, ta zasada na ogół nam się sprawdza 😉

Jeśli planujesz płacić głównie kartą to oczywiście warto sprawdzić jakie są warunki w twoim banku aby uniknąć prowizji. My płacimy kartą kredytową World Mastercard,  płatności zagraniczne bez prowizji i całkiem dobry kurs (warunki mogą się różnić w zależności od banku). Dobrą opcją jest też Revolut.

Bankomaty – uważaj na prowizje

Bankomaty są szeroko dostępne, ale pobierają prowizje, zwłaszcza jeśli korzystasz z zagranicznej karty. Poza tym wiele polskich banków dolicza swoje dodatkowe prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą. My unikamy tego sposobu, ale awaryjnie zawsze to jakaś opcja, do tego bardzo wygodna.

Czy w Bośni i Hercegowinie można płacić w euro?

Choć oficjalną walutą jest marka zamienna, w wielu turystycznych miejscach na przykład w okolicach Strego Mostu w Mostarze można płacić w euro. Trzeb jednak pamiętać, że reszta często wydawana jest w BAM, co może być zaletą jeśli traktować to jako sposób pozyskania lokalnej waluty, ale wadą, jeśli jesteś np. na jednodniowej wycieczce i zaraz opuszczasz Bośnię. Poza tym kurs jest przeliczany ,,na oko” i nieraz zaokrąglany.

Gdzie można kupić bośniacką walutę?

Trudno będzie dostać markę konwertybilną w polskim kantorze. Bośniackie kantory z kolei nie przyjmą złotówek. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup euro i po dotarciu do Bośni wymiana euro na BAM w kantorze lub na poczcie. Warto wiedzieć, że kurs marki do euro jest stały: 1 euro=1,95583 BAM. My wymieniamy przeważnie na poczcie, prowizja wynosi 1%, nie zdziwcie się jeśli przy transakcji będzie potrzeba okazania dowodu osobistego, to normalna procedura.

Podsumowując, jak najlepiej płacić w Bośni i Hercegowinie

W tranzycie bez problemu zapłacimy kartą na stacjach benzynowych czy na bramkach autostradowych. Jeśli wyskakujemy z Chorwacji na jeden dzień do Mostaru to też obędziemy się bez bośniackiej waluty, wystarczy przed zakupem czy zamówieniem w restauracji upewnić się co do możliwości zapłacenia kartą lub euro. Natomiast jeśli planujemy kilkudniową czy nawet dłuższą wizytę w Bośni i Hercegowinie, najlepiej mieć również gotówkę w BAM. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się podróżą bez stresu o płatności nawet w mniej turystycznych miejscach.

Nie za wszystko zapłacisz kartą Mastercard 😉
Czy w Bośni i Hercegowinie są winiety
Czy w Bośni i Hercegowinie są winiety? Co musisz wiedzieć przed wjazdem do Bośni i Hercegowiny

Czy w Bośni i Hercegowinie są winiety? Czy potrzebny jest paszport do Bośni? Jak się jeździ po Bośni? Czy w Bośni i Hercegowinie działa karta EKUZ? Odpowiadamy na 8 pytań dotyczących wjazdu do Bośni.

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze wpisy

Blog o bośni i hercegowinie

Boisz się rachunku grozy za internet w Bośni i Hercegownie? Sprawdź, jak korzystać z internetu bez roamingu, jaka karta SIM się opłaca i ile kosztuje lokalny pakiet danych.

Wojna w Bośni i Hercegowinie zakończyła się prawie 30 lat temu, ale jej ślady są wciąż obecne – nie tylko w postaci dziur po kulach na budynkach, lecz także w mentalności ludzi. Nie w rozmowach codziennych, ale w drobnych gestach, w tym, jak ludzie organizują swoje życie

Plakaty reklamujące nowe auta zachęcają do zakupu ze względu na to, że gwarancja obejmuje aż 5 godin! "Godina" to po prostu "rok". Kiedy ktoś krzyczy "polako", nie obawiaj się, nie masz na czole napisane, że jesteś z Polski. "Polako" to po prostu "powoli, spokojnie". O drogę lepiej nie pytać, bo...